Tamkó Sirató Károly (Újvidék, 1905. január 26-1980) költő, műfordító
„Messzeségből
hozzám térj meg!
Tőlem többé
el ne tévedj’”
(Tamkó Sirató Károly: Tengerecki hazaszáll)
Tizenkét éves korától írt verseket, tizenhat évesen jelent meg első kötete Az Élet tavaszán címmel. A XX. század lírai formanyelvének szinte minden lehetőségét kipróbálta. Népszerűségét gyermekversei alapozták meg. Írt meséket és fantasztikus regényt is.
Gyermekkönyvei:
Majomkönyv : versek
Pinty és ponty : versek
Szélkiáltó : versek
Tengerecki Pál : versek
Tengerecki és a világ : versek
Tengerecki hazaszáll : versek
Medirám királylány mesélő kertje : mesék
A három űrsziget : fantasztikus regény
Kiss Anna (Gyula, 1939. január 26) költő, műfordító, tanár
„Ha álmot lát az erdő,
abban minden megeshet.”
(Kiss Anna: Tollpihék)
A Magyar Művészeti Akadémia tagja. Költészetének forrása a népköltészet, a régi magyar költői nyelv; álomszerű mesevilágot hozott létre. Költészete képzőművészeti törekvésekhez is köthető. Gyerekeknek verseket, meséket, szín- és hangjátékokat is írt.
Gyermekkönyvei:
Alattunk is laknak, felettünk is laknak : versek
Hol van a világ vége? : versek
A holdnak háza van : versek
Máktündérek, csutkanépek : versek
Szeles könyv : versek
A téli utak ördöge : meseregény
Tükörképek : prózaversek
Tündér a ruháskosárban : mese
Máktündérek, csutkanépek / Fényi Tibor, Berhidai Magdolna, Kiss Anna verseivel. ill. termésbábokkal
Hale, Shannon (Salt Lake City Ut, 1974. január 26) amerikai író
„Úgy érezte, itt az idő, hogy megmérettessék, mennyit is ér – hogy meghozza a szükséges döntéseket, hogy megtalálja a saját útját, hogy ne essen el többé csak azért, mert mások azt mondják…”
(Shannon Hale: A suttogó)
Fiatal lányként szeretett írni, olvasni és színészkedni; színjátékait eljátszották a barátaival. 10 évesen fantasy történetet is alkotott, melyben maga volt a főszereplő. További pályáján segítették a színházi tapasztalatai, improvizációs játékai és a kreatív írás.
Első könyve A suttogó című meseregény, melyben a Grimm testvérek A libapásztorlány című meséjét gondolta tovább. Az Igaz barátok című képregényében visszatekint gyermekkorára, az általános iskolai küzdelmeit örökíti meg.
Engström, Mikael (Solna, 1961. január 26) svéd író, fotós, sporthorgász
„Jó volna, ha a film többféleképpen végződhetne. Vagyis az eleje mindig ugyanaz volna, de a vége mindig más aszerint, hogy a vetítőgép milyen kedvében van.”
(Mikael Engström: A végzetes tizenegyes)
Horgászkönyvei mellett gyermek- és ifjúsági regényeket ír, Jégsárkány című könyve elnyerte a Nils Holgersson-plakettet, és ugyanebben az évben a könyv német fordítását jelölték a Deutscher Jugendliteraturpreis fő ifjúsági irodalmi díjra. 2012-ben bemutatták a műből készült filmet (magyarul: A bálna éneke).
Magyarul A végzetes tizenegyes című ifjúsági regénye olvasható.
Cepceková, Elena (Alsózsadány, 1922. január 26-1992) szlovák író, költő
Kifejezetten gyerekeknek és fiataloknak írt. Magyarországon a Méhecske és barátai című képes mese, valamint két leporello: A Hold a vízbe fúl, Malacka és Bocsimackó jelentek meg tőle.
Magyar László András (Budapest, 1956. január 26-2022) író, műfordító, szerkesztő, orvostörténész
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum igazgatója volt. Egyik szerkesztője a Hetes lexikonnak, mely a népmesékben is gyakori 7-es szám művelődéstörténeti összefüggéseit mutatja be. Hasonló kötet eddig a világon sehol sem jelent meg. Humoros állatversei a Friss tinta című antológiában jelentek meg.
Löwi (Lőwy Naschitz) Maya (Temesvár, 1928. január 26-2012) erdélyi pedagógus, író
„Egymás emlékeinek vagyunk kölcsönös tükrei…”
(Löwi Maya: Tűnő hangok)
Elkötelezett oktatói tevékenysége mellett szakírói munkásságot is folytatott. Unokája születése után, 1990-től számos mesét írt: Biga Zsiga és a többiek: esti mesék (1994), Fura Feri és a többiek (2013).
Andruetto, Maria Teresa (Arroyo Cabral, 1954. január 26) olasz származású argentin író, költő, pedagógus, szerkesztő
Hazájában a gyermek- és ifjúsági irodalom vezető alakja. A Piedra Libre című gyermeklap szerkesztője, és az argentin gyermek- és ifjúsági irodalomkutató központ alapítója és vezetője volt. Szuggesztív, mély regényeiért 2012-ben Hans Christian Andersen-díjat kapott.
Paget, Walter (London, 1862. január 26-1935) angol illusztrátor
A századforduló népszerű angol illusztrátora. Lamb Shakespeare meséihez, Stevenson, Walter Scott, Defoe műveihez készített rajzokat. Magyarul is kiadták a Robinson Crusoe művészeti albumot Paget több mint 100 illusztrációjával A teljes nagy Robinson : Robinson Crusoe yorki tengerész élete és csodálatos kalandjai címmel.